Excellence Awards

The purpose of the Excellence Awards is to recognize and reward employees within the Division of Finance for outstanding service and achievement. Award winners will be announced at a ceremony on Tuesday, May 25, 2021.

Award Categories

  • Outstanding Staff Awards: Recognizes employees for commitment to excellence through outstanding customer service, leadership, initiative, and responsible stewardship. Each recipient will receive a memento and a $500 monetary award.
  • Outstanding Team Awards: Recognizes a team who collaborated to accomplish a unique task, created a new process, or displayed exceptional teamwork for the betterment of Texas A&M University. Each team member will receive a memento and a $200 monetary award (up to a total of $2,000 per team).
  • Innovation Award: Recognizes employees at all levels in the Division for ideas that result in new initiatives or improvements in existing processes within the Division. Recipient will receive a memento and a $500 monetary award.
  • New Employee Impact Award: Recognizes employees at all levels in the Division who have been employed by the Division for less than 2 years for commitment to excellence through outstanding customer service, leadership, initiative, and responsible stewardship. Recipient will receive a memento and a $500 monetary award.
  • Respect Award: Recognizes one staff member who welcomes, includes, and demonstrates respect for individuals from all groups, including the various characteristics of persons in our community. Recipient will receive a memento and a $500 monetary award.
  • Visionary Award: Recognizes an administrator (Director Level and above) for visionary leadership and demonstrated success in advancing the mission of the division. Recipient will receive a memento and a $500 monetary award.

Eligibility

All classified and non-classified employees within the Division of Finance who meet the following criteria:

  • May not have won any of the following awards in the previous year: Division of Finance and Operations Excellence Individual, Team, Visionary, or Respect.
  • Must be a full-time employee and budgeted at least 50%.
  • For Visionary Award, must have a title of Director (or related title) or above. For all other awards, must have a title below the level of Director (or related title).
  • For Outstanding Staff and Team, Respect and Visionary Awards must have a minimum of 2 years of service within the Division.
  • Eligibility for the team awards is based on the same criteria outlined above, except that the majority of the members on a nominated team must have a minimum of one year of service within the nominating department.

Nomination Process

Please review the award nomination criteria above to determine if an individual or team nominee is eligible for nomination before you begin. All nominations must be received by Monday, March 22, 2021. Please contact the Office of the Vice President for Finance and Operations at vpfa-awards@tamu.edu or (979) 458-4103 if you have any questions.

Past Recipients

1999

  • Elizabeth Aldredge
  • Patti Ponzio
  • Annette Wallis
  • Patty Winkler

2000

  • Nelda Cruz
  • Doug Dronen
  • Shelly Ferrell
  • Amanda Vanek
  • Judy Welch

2001

  • Peggy Carey
  • Mary K. Charanza
  • Vickie Cook
  • Virgie Kempenski
  • Brad Phillips
  • Rosa Rodriguez
  • Jeff Truss

2002

  • Kimberly Crawford
  • Dita Gean Geary
  • Danny Grimes
  • Colleen Locke
  • Clint Merritt
  • Brenda Milberger
  • Rosalie Nickles

2003

  • Paul Barzak
  • Don Helton
  • Debbie Phair
  • Carolyn Record
  • Nancy Serna
  • Randy Shafer
  • Damon Wallace

2004

  • John Crawford
  • Dean Endler
  • Mary Sue Goldwater
  • Linda Kettler
  • Leann McCall
  • Jeff Zimmermann

2005

  • Todd Gregory
  • Shirley Jones
  • Debra Maeger
  • Diana Montoya
  • Claudia Pollard
  • John Whittemore
  • Donna Young

2006

  • Edward Cook
  • Mary Garcia
  • Stacie Sodolak
  • Debbie Smith
  • Brian Williams
  • Deanna White
  • Allen Wyse

2007

  • Jacqueline Caruso
  • Paula Cooper
  • Cindy Gillar
  • Cathy Jefferson
  • Nydia Riojas
  • Dora Rogers
  • Antonio Sarate

2008

  • Madeline Dillard
  • Terri Liner
  • Jaclyn Mahlmann
  • Jesus Perez
  • Tracy Stracener
  • June Vieira
  • Beverly Wilson

2009

  • Amelia Campos
  • Mary DuBuisson
  • Amy Jennings
  • Donna Murray
  • Maria Rodriguez
  • Elizabeth Schwartz

2010

  • Elizabeth Aldredge
  • Ada Green
  • Lori Mervish
  • Monica Poehl
  • Lisa Rosser
  • Rashmi Verma

2011

  • Tammy Bage
  • Lindy Beasley
  • Laura Dohnalik
  • Jim Kuhlmann
  • Katy Oliphint
  • Karen Palumbo

2012

  • Kevin Bell
  • Dale Cook
  • Evonne Crocker
  • Kelli Holt
  • Kathy Miller
  • Patty Winkler

2013

  • Tracy Foster
  • Cindy Glover
  • Mark Herzog
  • Tami Overby
  • Claudia Pine
  • Suzanne Talbert

2014

  • Tricia Bledsoe
  • Michael Findley
  • Rachelle Lopez
  • Kyle Metcalf
  • Cindy Stewart
  • Sarah Tobola
  • Brandie Watson

2015

  • Randy Davidson
  • Lane Gillespie
  • Eric Irwin
  • Cindy Ishaq
  • Douglas Kessler
  • Robert Meyer
  • Lesley Mizer
  • Rebecca Morgan
  • Hugh 'Alec' Pointer
  • Michelle Steedly

2016

  • Karen Bigley
  • Christopher Dieckert
  • Darla Guerra
  • Michelle Jackson
  • Wendy Kotarski
  • Danny Lackey
  • Darryl Peterson
  • Susan Phillips
  • Dave Rice
  • Lisa Rosser

2017

  • Jeremy Beckmann
  • Elder Coleman, III
  • Patricia Cox
  • Laura Ellis
  • Jacob Fuller
  • Robert Hunter
  • Shelly Janac
  • Charles Scharett, Jr.
  • Darrel Selman
  • Martha Weeks

2018

  • Knesha Brashear
  • Dale Cook
  • Desiree Donovan-Murph
  • Lilia Gonzales
  • Tassie Hermann
  • Brian Legg
  • Monica Martinez
  • Clyde Oberg
  • Sean Speed
  • Wilbur 'WD' Swanzy

2019

  • Kourtney Bassett
  • Karen Bigley
  • John Fellers
  • Valerie Hadley
  • Bob Henry
  • Mark Kozack
  • Meg McNulty
  • James Rainer
  • Cynthia Reyes-Ballew
  • Houston Shaw

2020

  • Julie Brown
  • Michelle Miller
  • Abdallah Mirza
  • James Mullins
  • Ronnie Pampell
  • Craig Pfeffer
  • Leeann Pickett
  • Edward Sahakian
  • Rosemary Shaunfield
  • Jason Wallingford

2009

Payroll Processors Team

  • Christy Cisneros
  • Tonia Coe
  • Margaret Dow
  • Katie May
  • Sharon Mize
  • Laura Quirino
  • Nereida Ramirez
  • Lynette Supak

2010

New Employee Welcome (TAMU NEW) Development Team

  • Mary Bailey
  • Kyle Boatsman
  • Judy Buchheit
  • Geri Chatman
  • Laura Dohnalik
  • Betty Gibson
  • Ada Green
  • Prakash Nair
  • Pamela Praesel

2011

2010 Leadership Institute Implementation Team

  • Kathy Pilgrim
  • Pamela Praesel
  • Carolyn Sandoval
  • Kelleen Stine-Cheyne

2012

Council on Respect Team

  • Bridgett Chargois
  • Veronica Cone
  • Angel Constancio
  • Carmen Espitia
  • Kelli Holt
  • Katy Oliphint
  • Pamela Praesel

2013

TrainTraq Classroom Registration Team

  • Dorian Campbell
  • Nancy DeLeon
  • Wade Giesenschlag
  • Diane Holt
  • Pat Hsieh
  • Rashmi Verma

2014

No team award

2015

AED/CPR Skills Assessors/Heartsavers Instructors

  • Toni Eubanks
  • Swati Kale
  • Kamme O
  • Babette Perkins
  • Kristen Robinson
  • Sean Speed
  • Brad Urbanczyk
  • Marianna Wood

UES Business Services Team

  • Greg Bell
  • Martin Castaneda
  • Wesley Faust
  • Brenden Lambert
  • Jessica Li
  • Noe Lopez
  • Chuck Scharett
  • Chris Smith
  • Glenn Wilcox
  • James Woodruff

2016

EHS Fire & Life Safety Construction Inspection and Testing Team

  • Adam Chavarria
  • Jacob Daily
  • David Zeiger

Financial Management Operations - Accounts Payable

  • Caylan Bartley
  • Claudette Bishop
  • Flo Bourner
  • Esmerelda Campos
  • Mary Diane Conrady
  • Sandy deGeurin
  • Buddy L. Derrick, II
  • Barbara Gilmore
  • Pamela Johnson
  • Clarissa Kennedy
  • Andrea McIhaney
  • Cynthia Navarro
  • Melva Nutall
  • Britney Rosario
  • Graceanna Smith
  • Cindy Stewart
  • Tammy Stilley
  • Brandie Watson

2017

Emergency Power System Team

  • Yasmani Balleno
  • Justin McBride
  • Gil Tatsch

Transit Training Staff Team

  • Ian Clauss
  • Sarah England
  • Brian Rabaey
  • Wilbur Swanzy Jr.
  • Ronald Weir

2018

Energy Performance Improvement Team

  • Keith Bornman
  • Elder Colman
  • Jack Cook
  • Christopher Dieckert
  • Richard Hubacek
  • Robertus Hulzing
  • Sai Kapalayam
  • Michael Martine
  • Jarrod Modrall
  • Timothy Murphy
  • Yasuko Sakurai
  • Rosemary Shaunfield
  • Johnny Smith
  • Dean Tribbey
  • Thomas Wilson

GIS Group

  • Nathan Brown
  • Eric Irwin
  • Christopher Matus
  • Arnold Pearson

2019

IT Operations Team

  • Ryan McAllister
  • Derek Merritt
  • Joshua Shepard
  • Jason Welch
  • James Williams

PD Functional Development - Workday Team

  • Mary Bailey
  • Nancy DeLeon
  • Casey McDonald
  • Becky McNair

2020

University Accounting Services Banking Team

  • Susan Cranfill
  • Ginger Pierce
  • Patricia Ponzio
  • Brian Reeves
  • Amie Scott

University Police Patrol Sergeants Team

  • Joseph ‘Lee’ Elkins
  • Jennifer Enloe
  • Mark Hartman
  • Ronald Huddleston
  • Mark Kozack
  • Joseph Rios

2015

  • Janelle Ramirez

2016

  • Christina Robertson

2017

  • Kelly Wellman

2018

  • Jim Riley

2019

  • Peter Lange

2020

  • Clint Merritt

2016

  • Jonathan Blythe
  • Mark Hartman
  • Juan Hinojosa
  • Joel Luce
  • Gregg Stuenkel

2017

  • Katie Crowley
  • Kelly Ervin
  • Steve Smith

2018

  • Karen Bigley
  • Ralph Davila
  • Tony Gongora
  • Yolanda Hickman
  • Lieutenant Chad Houston
  • Lynn Wiggs

2019

  • Michael Birgen
  • Annette Bryant
  • Bill Sloan

2012

  • Laura Dohnalik

2013

  • Cheri Graalum

2014

  • John O'Neill

2015

  • Judy Kurtz

2016

No Respect Recipient

2017

  • Sharon Wells

2018

  • Benjamin Kalscheur

2019

  • Patty Winkler

2020

  • Sandra Edwards

2018

  • Les Williams

2019

  • Kristen Robinson
  • Ron Steedly

2020

  • Steven Bowman
  • Kyle Metcalf

2018

  • Lara Hendrickson
  • Matthew Kennington

2019

  • Jim Nelms
  • Kate Rieke

2020

  • Abby Kurwitz
  • Allisson Zavodny